زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل های تناسلی یا کوندیلوماتا آکومیناتا بوسیله آلوده شدن با ویروسی به نام پاپیلوما ویروس انسانی ایجاد می شود . اغلب زنان در سنین بارداری طی چندین سال پس از شروع فعالیت جنسی توسط این ویروس آلوده می شوند ، با این حال اغلب عفونت ها بدون علامت و گذرا هستند . ویروس های مولد زگیل تناسلی مربوط به خانواده ای از ویروس ها به نام ” پاپیلوما ” هستن که بیش از 30 گونه داشته و DNA دار دو رشته ای هستند . انواع 16 و 18 آن خطرناک بوده و با دیسپلازی سرویکس همراه هستند و انواع 6 و 11 آن موجب زگیل های پوستی-مخاطی نواحی تناسلی خارجی می شوند . اما در عین حال ممکن است ناشی از HPV با خاصیت انکولوژنیک متوسط یا قوی باشند . ظاهر یک زگیل بستگی به محل پیدایش آن دارد ، زگیل ها معمولا به رنگ پوست  (گاه تیره ) هستند و در لمس می توانند زبر و ناصاف و گاهی صاف و هموار باشند.

زگیل تناسلی در بارداری  

زگیل تناسلی در بارداری

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی عبارتند از :

  • معمولی
  • کف
  • صاف
  • تناسلی

این زگیل ها مشکل شایع و نگران کننده ای در بالغین به شمار می روند و اغلب زوائد گوشتی کوچک ( و گاه باریک و بلند ) و نرمی به شکل گل کلم و به رنگ سفید یا صورتی است که برخلاف سایر زگیل ها زبر و پوسته پوسته نبوده و می تواند روی باسن ، ولو ، واژن ( قسمت خلفی دهانه ورودی وازن که اغلب چند تایی هستند ) آنوس یا سرویکس و یا داخل راست روده به صورت منفرد یا چند تایی ظاهر شوند .

علائم زگیل تناسلی در بارداری

این زگیل ها معمولا کوچک بوده 2-3 mm و  10-15mm ارتفاع دارند که ممکن است خارش داشته باشند . ولی معمولا بدون درد بوده و غالبا هیچ علامت دیگری از خود بروز نمی دهند . ویروس هایی که عامل زگیل تناسلی هستند می توانند باعث پدید آمدن زگیل هایی در دهان گردند . به نظر می رسد زگیل های تناسلی با سرطان های ناحیه تناسلی مرتبط باشد . پس از ابتلا به ویروس ، معمولا بین یک تا سه ماه طول می کشد تا زگیل ها در ناحیه تناسلی ظاهر شوند.

عفونت HPV می تواند حین زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود ؛ فراوانی این انتقال مشخص نیست . ارزش سزارین در پیشگیری از انتقال عفونت به جنین ناشناخته است و انجام آن تنها به منظور پیشگیری از انتقال عفونت به جنین توصیه نمی شود .این گونه شرایط و تغییرات در سه ماهه اول آبستنی مشاهده می گردد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با.دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس  اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا زگیل تناسلی برای جنین خطرناک است ؟

تصور می شود تعداد و اندازه زگیل های تناسلی در بارداری افزایش می یابد . علت اصلی این امر نامشخص است . شاید به این دلیل که تغییرات فیزیولوژیک بارداری ( سرکوب سیستم ایمنی ) موجب تسهیل همانند سازی ویروس می شود ، این افزایش دیده می شود. این ضایعات ممکن است در برخی موارد آنقدر زیاد شوند که بر ادرار ، مدفع ، حرکت مادر و نزول جنین تاثیر گذاشته و واژن و پرینه را می پوشانند ( رشد وسیع زگیل ) . در صورتی که زایمان طبیعی ممنوع می شود که زگیل واژن را پر کرده و یا پرینه را بپوشاند .

عفونت HPV می تواند حین زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود ؛ فراوانی این انتقال مشخص نیست . ارزش سزارین در پیشگیری از انتقال عفونت به جنین ناشناخته است و انجام آن تنها به منظور پیشگیری از انتقال عفونت به جنین توصیه نمی شود . چون عفونت با HPV ممکن است بدون علامت باشد ، از این رو اغلب زنانی که دچار ضایعات ولو هستند عفونت سرویکس نیز دارند و بالعکس.

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 14 =