گرفتگی عضلات در بارداری

گرفتگی عضلات در بارداری

گرفتگی عضلات در بارداری یکی از مسائل و مشکلاتی است که برخی از زنان باردار آن را تجربه می کنند. در این مقاله به بررسی دقیق این اختلال می پردازیم. مرالژی پارستتیکا، آسیب اعصاب حسی می باشد و زمانی اتفاق می افتد که عصب پوستی ران، به دلیل نفوذ ماهیچه فاسیا، در رباط کشاله ران، تحت فشار قرار می گیرد.

علائم و نشانه های این عارضه در قسمت فوقانی و میانی ران پا و به دلیل کشیدگی دیواره شکمی و بیشتر شدن/ افزایش میزان انحنای ستون فقرات به سمت جلو می باشد. این علائم و نشانه ها در اواخر دوران بارداری ظاهر و تا سه ماه بعد از زایمان، برطرف خواهند شد و به ندرت نیاز به درمان دارند.

گرفتگی عضلات در بارداری

گرفتگی عضلات در بارداری

زانو درد

زانو درد، عارضه شایعی در دوران بارداری نیست.  تغییرات موضعی و افزایش کشش رباط ها عوامل مشترکی هستند. کشیدگی رباط زانو در نیمه ی دوم بارداری اتفاق می افتد و با فعالیت های ورزشی خفیف تا متوسط ، تشدید نمی شوند. بهبود این مشکل تا چهار ماه بعد از زایمان رخ می دهد. بیماری پاتلوفمورال معمولاً خود را به صورت درد در کشکک زانو نشان می دهد(مخصوصاً هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها و یا نشستن های طولانی). ورزش هایی برای تقویت عضلات لگن می توانند سبب بهبود حرکات کشکک زانو شوند.

گرفتگی عضلات در بارداری یکی از مسائل و مشکلاتی است که برخی از زنان باردار آن را تجربه می کنند. دکتر پرند حاصل  بهترین متخصص زنان با روش های نوینی به درمان زگیل تناسلی زنان کمک می کنند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144261580 , 02188060609 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

گرفتگی پا

گرفتگی پا در بارداری مورد شایعی می باشد و معمولاً در اواخر نیمه ی دوم بارداری رخ می دهد. گرفتگی ها به دلیل انقباضات دردناک ماهیچه ها می باشد و به طور کلی در ساق پا و در شب ها احساس می شوند. این درد ها معمولاً نتیجه ی ثانویه ی ساخت لاکتیک اسید و پیووریک اسید در بدن است. این اسید ها موجب انقباضات ناخواسته در عضلات تحت تاثیر می شود. ولی علت اصلی آن هنوز مشخص نمی باشد.

درمان گرفتگی عضلات در بارداری

مطالعات نشان داده که کلسیم درمانی هیچ تاثیری بر درمان گرفتگی پا ندارد. ولی درمان از طریق منیزیم تا حدودی موثر می باشد.

بهترین متخصص زنان می فرمایند ورزش های کششی می توانند روش پیش گیرانه و موثری باشند. این ورزش ها می توانند در وضعیت حمل وزن انجام گرفته و به مدت 20 ثانیه به طول انجامیده و سه بار تکرار شوند. همچنین چهار بار در روز به مدت 1 هفته تکرار شده و هفته بعد این حرکات دو برابر شوند.

گرفتگی عضلات در بارداری

گرفتگی عضلات در بارداری

در صورتی که گرفتگی ای رخ دهد، با کشیدن پشت ساق پا ، راه رفتن و بالا بردن پا می توان تا حدی به درد غلبه کرد. دیگر توصیه های خانگی شامل :

  • دوش آب ولرم، یا وان ولرم
  • ماساژ با یخ
  • ورزش های منظم برای تقویت عضله ساق پا و کشیدگی آن
  • هیدراته نگاه داشتن بدن
  • استفاده از کفش مناسب

درد کف پا

زنان باردار به نظر می رسد که درد کف پای بیشتری را نسبت به زنان غیر باردار داشته باشند. در یک مطالعه نشان داده شده که درد کف پا به خودی خود محدود می شود. در اکثر بیماران ، ظرف چهار ماه درمان می شود. از مهم ترین دلایل ایجاد درد در پا می توان به افزایش وزن، کشش رباط ها و تغییراتی در نقاط فشار بدن اشاره کرد. درمان درد پا می تواند شامل از کفش مناسب، استراحت و بالا بردن پا ، ماساژ ، گذاشتن پا در وان آب گرم و ورزش های کششی باشد.

مچ درد در بارداری

سندرم تونل کارپال یکی از دلایل درد دست و مچ دست در بارداری است.

منبع: www.uptodate.com

کولپوسکوپیدکتر زنان خوب   لابیاپلاستی

برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − دو =